Rynek fotowoltaiczny w Polsce – analiza rynku

Analiza konkurencji i analiza podaży

Analiza konkurencji (producenci oraz polscy dystrybutorzy) i analiza podaży

Rynek światowy 

Na rynku światowym istnieje wielu producentów urządzeń fotowoltaicznych, lecz 10 z nich posiada około 40% udziału w odniesieniu do całego rynku międzynarodowego. Do największych producentów urządzeń fotowoltaicznych zaliczają się następujące firmy (stan na dzień 24.09.2013r.)[1] – w nawiasie podano wolumen sprzedaży za pierwsze półrocze 2013r.:

1.      Yingli Green, Chiny (1450 MW)

2.      Trina Solar, Chiny (1040 MW)

3.      First Solar, USA (900 MW)

4.      Sharp, Japonia (800 MW)

5.      Canadian Solar, Kanada, (790 MW)

6.      Jinko Solar, Chiny (660 MW)

7.      Kyocera, Japonia (650 MW)

8.      ReneSola, Chiny (570 MW)

9.      SunPower, USA (490 MW)

10.  Suntech, Chiny (480 MW)

Powyższe zestawienie pokazuje, iż 70% największych producentów na świecie znajduje się na kontynencie azjatyckim. Wyjątkami są firmy First Solar i SunPower ze Stanów Zjednoczonych oraz Canadian Solar z Kanady.

W związku z tym, iż większość producentów pochodzi z Chin Komisja Europejska w lutym 2013r. wszczęła postępowanie antydumpingowe i antysubsydyjne wobec chińskich producentów technologii fotowoltaicznych. Dnia 29 sierpnia 2013r. Bruksela poinformowała, że prowadzone od 9 miesięcy dochodzenie wykazało, że wsparcie chińskich producentów paneli fotowoltaicznych odbywało się ze złamaniem zasad wolnego handlu określonych przez Światową Organizację Handlu (WTO). Chodzi m.in. o zaniżanie cen energii, surowców, ulgi podatkowe czy preferencyjne pożyczki państwowych banków. Według KE, dzięki takim niezgodnym z zasadami wolnego handlu środkom chińscy producenci mogli oferować swoje panele fotowoltaiczne na rynku europejskim przeciętnie o 11% taniej niż byłoby to możliwe bez subsydiów. Do 5 grudnia br. Komisja Europejska na ostateczne decyzję w sprawie nałożenia ostatecznych ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych. Nic nie wskazuje jednak, że Bruksela zmieni zasady importu chińskich paneli PV do Europy.[2]

 

Rynek w Polsce 

W Polsce w 2013 roku działało 14 producentów wytwarzających moduły fotowoltaiczne. Wśród najbardziej rozpowszechnionych producentów paneli fotowoltaicznych w Polsce znajdują się następujące firmy[3]:

1.      Solar-Energy – spółka usytuowana jest przy głównej trasie ze Szczecina do Gdańska. Działa zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym. Firma zajmuje się produkcją innowacyjnych modułów fotowoltaicznych z cienkich ogniw krzemowych o wysokiej sprawności. Obecnie wydajność linii produkcyjnej Solar-Energy pozwala na produkcję wielkości 130 tys. sztuk modułów PV lub o całkowitej mocy 35MWp rocznie. Firma Solar- Energy S.A. posiada powierzchnię produkcyjną i magazynową wynoszącą ponad 3000m², oraz zaplecze biurowo- administracyjne o powierzchni ok. 500m².

2.      CENTROPOL SJ – FOTTON – firma zarejestrowana jest w Gliwicach i działa na rynku polskim od 1996r. Przedsiębiorstwo jest producentem paneli fotowoltaicznych, systemów solarnych, kolektorów słonecznych, baterii słonecznych oraz pomp obiegowych.

3.      Solar - Future Energy – spółka usytuowana jest w Bydgoszczy i działa od 2009r. Produkuje wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne w oparciu o technologię polikrystalicznego oraz monokrystalicznego krzemu. Łączna moc projektów odnawialnych źródeł energii zrealizowanych i będących w realizacji sięga ponad 100 MWp.

4.      On – firma powstała w 2008r. w Rzeszowie. Koncentruje się na produkcji mono i polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych. Oferuje również kompleksową obsługę przy budowie farmy fotowoltaicznej. Firma On posiada w swojej ofercie również kolektory słoneczne płaskie i próżniowe.

5.      Xdisc S.A. – firma zarejestrowana jest w Warszawie. W skład grupy produktowej wchodzą panele: standardowe, BIPV (Building Integrated PV) oraz te, wykonywane na specjalne zamówienie, w tym nietypowe. Spółka dysponuje zdolnościami produkcyjnymi 30 MWp rocznie. Przedsiębiorstwo działa zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym.

6.      SELFA GE – firma działa na rynku polskim od 1932r. Posiada dwa zakłady produkcyjne: w Szczecinie oraz w Starym Czarnowie. Przedsiębiorstwo zajmuję się kompleksową produkcją elementów systemu fotowoltaicznego i posiada swoje oddziały w 15 województwach (wyjątkiem jest województwo podkarpackie).

7.      Georyt Solar – firma funkcjonuje od 2008r. W 2011r. otworzyła nową fabrykę zlokalizowaną w Tarnowie, która posiada zdolność produkcyjną wynoszącą 25MWp. Linia produkcyjna oparta jest o urządzenia światowych liderów branży PV.

8.      Vetro Polska - Firma istnieje w Polsce od 1996 roku. Przedsiębiorstwo współpracuje z włoskimi producentami i zajmuję się kompleksową produkcją elementów systemu fotowoltaicznego.

9.      PVTEC Polska – firma została utworzona na początku roku 2010 i znajduje się w Ostrowie koło Wierzchosławic, gdzie usytuowana jest fabryka modułów PV oraz laboratorium PV.

10.  Hymon Energy – firma funkcjonuje na polskim rynku od 2011r. Podstawowa działalność firmy obejmuje produkcję modułów fotowoltaicznych, zarówno w technologii mono jak i polikrystalicznej. Ponadto HYMON ENERGY wykonuje kompleksowe projekty instalacji PV oraz jest Generalnym Wykonawcą (EPC) elektrowni fotowoltaicznych w Europie.

11.  EasySolar - firma z Poznania oferująca wytwarzane przez siebie panele słoneczne, która kooperuje z firmą Danfoss tworząc wspólnie gotowe systemy fotowolaticzne. Jest to firma wywodząca się z Belgii o Polskim kapitale.

12.  Europe Solar Production - niemiecka firma z fabryką w Dąbrowie Górniczej zajmująca się produkcją modułów fotowoltaicznych o mocy do 240 Wp. Dzięki lokalizacji w Polsce zapewnia krótkie trasy dystrybucji. Roczna zdolność produkcyjna tego przedsiębiorstwa sięga 50 MW.

13.  Revolution 6 Incorporated – firma międzynarodowa z fabryką w Tarnowie zajmująca się produkcją modułów fotowoltaicznych. Jest światowym liderem w produkcji systemów słonecznych, urządzeń śledzenia (trackerów) oraz inteligentnych rozwiązań „pod klucz”.

14.  Global Solar Trade - Spółka kontynuuje działalność spółek PEXIM TRADING USA, PEXIM SWISS Ltd. powstałych w roku 2001 na terenach Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Szwajcarii. Przedmiotem działalności spółki jest szeroko rozumiane świadczenie usług z zakresu produkcji, wdrażania jak również serwisowania urządzeń do produkcji ekologicznej energii elektrycznej. Przedsiębiorstwo świadczy kompleksowe usługi na terenie całej Polski.

 

Dystrybutorzy w Polsce

Wg Instytutu Energii Odnawialnej [4] na polskim rynku działa około 200 firm w branży fotowoltaicznej. W przeważającej większości są to dystrybutorzy zarówno urządzeń fotowoltaicznych, jak i usług związanych z tym sektorem. Mniejsza grupę stanowią sami dystrybutorzy lub same firmy instalacyjne. Obecnie (2013r.) na polskim rynku odnotowano działalność 198 firm, które zajmują się produkcją paneli fotowoltaicznych i dystrybucją elementów elektrowni PV, w tym:

 

·         179 oferuje usługi dystrybucji modułów PV oraz urządzeń pomocniczych,

·         143 firmy oferują kompleksowe podejście przy inwestycjach PV (doradztwo, sprzedaż, montaż, rozruch, serwis),

·         20 firm developerskich,

·         14 firm produkuje moduły PV sprzedając na polski i zagraniczny rynek[5].

 

Jak wynika z powyższej mapy największe skupisko firm zajmujących się kompleksową obsługą fotowoltaiczną znajdują się w województwach mazowieckim (15%), wielkopolskim (14%), małopolskim, śląskim oraz pomorskim (po 13%). Natomiast najmniejsze skupisko firm działających na rynku fotowoltaicznym odnotowano w województwach: lubelskim, opolskim, lubuskim (po 2%), świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim (po 1%). W Polsce nie ma wartości pośrednich (wyjątkiem jest województwo dolnośląskie – 9%), co jednoznacznie wskazuje województwa o dużym oraz małym potencjale dystrybucyjno-instalacyjnym.

Poniżej zaprezentowano krótką listę firm świadczących kompleksowe usługi w branży fotowoltaicznej w Polsce:

1.      Solar Park Sp. z o.o.

2.      AHT Energia sp. z o.o.

3.      Polskie Centrum Solarne

4.      SOLSUM Sp. z o.o.

5.      QXPV Polska

6.      DEHN POLSKA sp. z o.o.

7.      ECO-DSD

8.      Solartime Sp. z o.o.

9.      CentroEnergia Sp. z o.o.

10.  Klima Bytom Sp. J.

11.  TFF S.A.

Oprócz firm stacjonarnych funkcjonujących w branży zielonej energii w Polsce urządzenia fotowoltaiczne można nabyć poprzez różne portale internetowe (np. ceneo.pl, allegro.pl i inne). Jest to jednoznaczne wskazanie, iż handel w Internecie tego typu instalacjami spotyka się z dużym popytem. W sprzedaży znajdują się zarówno pojedyncze urządzenia, jak i całe zestawy fotowoltaiczne.[1]http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/8082/czolowa-10-producentow-paneli-fotowoltaicznych-w-i-polroczu-2013-r

[2] gramwzielone.pl/energia-sloneczna/7844/ke-chinskie-panele-fotowoltaiczne-tansze-o-11-dzieki-nielegalnym-subsydiom

[3] Rynek fotowoltaiczny w Polsce 2012

[4] Instytut Energii Odnawialnej, Rynek fotowoltaiczny w Polsce 2013, Warszawa 2013.

[5] Ibidem.